ВАСИЛЬКІВКА с. (тепер не існує). Православної Церкви громада. Миколаївська церква.

Церква в ім’я св. Миколая у Васильківській фортеці Української оборонної лінії (згодом с. Новосанжарського р-ну, тепер не існує) була збудована, вірогідно, одночасно зі спорудженням фортеці у її внутрішньому просторі. Це була дерев’яна, одноверха споруда, яка існувала в межах фортеці до 1778 і була призначена для обслуговування релігійних потреб Васильківського гарнізону, козаків, які несли службу по охороні Лінії, та жителів с. Васильківка.

31.12.1777 Слов’янська духовна консисторія на прохання Азовського губернатора В. Черткова надала дозвіл на перенесення храму до центру губернії м. Катеринослав 1-й (тепер м. Новомосковськ) з перейменуванням її на честь Святого Духа. Однак, ураховуючи віддаленість Васильківської фортеці від Катеринослава 1-го та прохання прем’єр-майора Миколи Олексійовича Алимова, губернатор і керівництво Слов’янської єпархії 26.03.1778 надали дозвіл на перенесення храму до щойно заснованої на правому березі р. Оріль слободи Михайлівка, у якій на той час нараховувалося 50 та переселялося з Лівенської фортеці 30 дворів. Перенесено церкву 26.06.1779. Для облаштування було використано власний іконостас. До церковної парафії входили жителі сл. Михайлівка (80 дворів) та сл. Шедієва (30 дворів).

Літ.: Макаревский Ф. Материалы для историко-статистического описания Екатеринославской епархии: Церкви и приходы прошедшего XVIII столетия. – Дніпропетровськ: ВАТ «Дніпрокнига», 2000. – С. 462-465.

В. О. Мокляк.