ВЕЛИКІ БУДИЩА с., Диканський р-н. Православної Церкви громада. Успенська церква.

Час будівництва першої, де­рев’яної, церкви Успіння Пресвятої Богородиці у сотенному м-ку Великі Будиша Полтавського полку (тепер с. Диканського р-ну) невідомий. Виходячи з того, що храм знаходився у центральній частині сотенної Великобудиської фортеці, мав дзвін, якому було уже понад двісті років, можна висловити припущення про існування церкви у серед. 17 ст. Достовірно вона існувала станом на 1705: до 1874 у церкві зберігалася чудотворна ікона Матері Божої Великобудищанської, яка 1705 була поновлена. Спершу церква була дерев’яна, п’ятибанна. У 1765 вона стала тривівтарною – на честь Успіння Пресвятої Богородиці, Іоанна Богослова, Воскресіння Христового. Дослідники 19 ст. відзначали, що Успенська церква «была богаче всех Велико-Будищанских церквей своею догорою утварью». Серед церковного начиння зберігалося також напрестольне євангеліє вид. 1636.

У 1874 через зменшення церковної парафії Полтавська духовна консисторія прийняла рішення про перенесення У. ц. з Великих Будищ до с. Федорівка Зіньківського пов. (тепер Зіньківського р-ну), однак жителі м-ка підняли клопотання про передачу церковних чудотворної ікони та старовинного дзвону вагою 102 пуди (1 т 1632 кг) до Миколаївського храму. Зважаючи на прохання, консисторія вирішила питання позитивно, а натомість до У. ц. з Миколаївської передано значно менший за розміром дзвін. Сама ж У. ц. після перенесення до с. Федорівка 08.05.1892 р. згоріла.

Серед місцевого населення У. ц. носила також другу назву – Іоанно-Богословська (на честь придільного вівтаря).

Див. також ВЕЛИКІ БУДИЩА с., Диканський р-н. Іоанно-Богословська церква.

Літ.: Костенко И. Древний мест­но-чтимый образ Божией Матери при Николаевской церкви местечка Великих Будищ // ПЕВ.ЧН. – 1894. – № 7. – С. 188; Уралов Н. Историко-статистические сведения: Местечко Великие Будища и его Церковь // ПЕВ.ЧН. – 1870. – № 20. – С. 819-835; Арандаренко, 1852. – С. 107.

В. О. Мокляк, В. А. Павленко.