45.8 Фотографія. Декоративне мистецтво

З 1875р. (за іншими даними, з 1880р.) в Полтаві функціонувало одне з кращих в Російській імперії фотоательє Йосипа Целестіановича Хмелевського (1849– 1924).

В 1868 р. на Полтавщині була започаткована філателія (випуск земською поштою марки Пирятинського, а згодом марок ще 11-х повітів губернії).

Із Великих Будищ Диканського району вийшла родина талановитих майстрів різьблення на дереві Юхимен-ків. Федот Іванович Юхименко (II пол. XIX – поч. XX ст.) створив круглі скульптури для палацу Кочубеїв у Петербурзі. Прокіп Федотович Юхименко (1870–1931) був автором оздоблень Ко-чубеївського палацу в Диканьці, а також скульптурних композицій у будинку Полтавського губернського земства. У Хомутці Миргородського району працював гончар Павло Іванович Калашник (1847–1909), вироби якого (дзбанки, куманці, свічники, вази) експонувалися на міжнародних виставках і були відзначені нагородами. В с. Міські Млини Зіньківського повіту жив і творив майстер народної керамічної скульптури Остап Семенович Ночовник (Ночовник-Носик; 1853–1913), чиї вироби зберігаються в музеях Відня і Парижа.

 

Хмелевський Йозеф (Йосип) Целестіанович

(1849, Варшава – 1924, Полтава) – фотограф-художник. Народився у Варшаві у сім’ї польського шляхтича і російської дворянки. Після одруження з полтавкою з 1875 р. жив і працював у губернському центрі. Відкрив у Полтаві одне з перших і найкращих в Російській імперії фотоательє. Протягом майже півстоліття фіксував життя краю, зберігши для нащадків образи багатьох людей. Фотографував учасників відкриття пам’ятника І. Котляревського в 1903 p., візит до Полтави царя Миколи II в 1909 p., видав фотоальбоми «Гоголь на родине» та «Земский дом в Полтаве». За знімками Й. Хмелевського надруковані серії поштових листівок «Типи Малоросії» та «Краєвиди Полтавщини».