ЖУЧЕНКА ПОЛКОВНИКА ДЗВІН

Дзвін класичної форми, відлитий 1704 на замовлення полтавського полковника Федора Івановича Жученка для церкви Покрови Пресвятої Богородиці у с. Жуки під Полтавою (тепер Полтавського р-ну). Нині зберігається у ПКМ. Висота дзвону – 69 см, діаметр у найширшій частині – 67 см. Виготовлений із мідного сплаву. У верхній частині напис: «Месяца оттоврия дня 8 року 1704», обрамлений стилізованим рослинним орнаментом; нижче напис: «Отменил сей звон раб Божий Федор Иванов за отпущение грехов своих до села Жуков до храму Покрові Пресвятія Богородиці» (обидва тексти подано за сучасним правописом) та стилізовані розетки; з одного боку – рельєфне зображення Богоматері, з другого, під написом, – герб Ф. І. Жученка: щит, на якому в центрі зображено пробите навхрест стрілами серце, увінчане стилізованим зображенням корони, по боках – крилаті грифони, що стоять на задніх лапах, а внизу – зображення ангела; у верхній та нижній частинах розміщені трикутником ініціали полковника («И», «Ф», «Ж»).

Зараз достеменно невідомо, як потрапив дзвін до музейного зібрання. Очевидно, його привезли до Полтави після зруйнування церкви.

Літ.: Мокляк В. Про що розповів дзвін // Криниця. – 1992. – № 10–11. – С. 32; Мокляк В. Дзвін 1704 р. з церкви с. Жуки // Північна війна та її наслідки для України: Зб. іст.-культурного заповідника «Поле Полтавської битви». – Полтава, 1992. – С. 43-45.

В. О. Мокляк.