2002р. БУГАЄЦЬ Анатолій Олександрович

(02.11.1940, с. Битакове Озеро Глобинського р-ну Полтавської обл.) – промисловець, науковець, винахідник, канд. технічних наук, дійсн. член Академії технологічних наук України (1992), Української та Міжнародної інженерних академій (2010), Східноукраїнської Академії бізнесу, засл. машинобудівник України (1994), Герой України (2002).
Українець, із селян, освіта вища.
У 1959 закінчив Крюківський машинобудівний технікум (м. Кременчук) за спеціальністю «Обладнання та технологія зварювального виробництва». Без відриву від виробництва закінчив факультет енергомашин Харківського політехнічного інституту (1968), механіко-технологічний факультет Українського заочного політехнічного інституту (1971) за фахом інженер-механік.
Трудову діяльність розпочав 1959 електрозварювальником на Харківському електромеханічному заводі. У 1959–1962 проходив службу в лавах Радянської армії. У 1962–1976 – ст. технік, інженер, ст. інженер, нач. бюро, заст. гол. зварювальника, у 1976–1979 – гол. зварювальник, у 1979–1983 – перший заст. гол. інженера з підготовки виробництва, у 1983–1986 – секретар партійного комітету виробничого об’єднання «Харківський турбінний завод ім. С. М. Кірова». У 1971–1973 – працював гол. спеціалістом зварювального виробництва в корпорації БЧЛ (м. Хардвар, Індія).
З груд. 1986 по трав. 2006 – ген. директор НВО «Турбоатом» (з 1997 – ВАТ «Турбоатом»). У січ.-лип. 1997 – гол. правління ВАТ «Турбоатом». З трав. 2006 – почесн. ген. директор ВАТ «Турбоатом».
На роки керівництва Б. випали важкі випробування: Чорнобильська катастрофа, розпад Радянського Союзу, перехід від планової до ринкової економіки, реструктуризація та приватизація промисловості, економічна, енергетична, фінансова кризи, боротьба за збереження «турбоатому». Незважаючи на всі труднощі, «Турбоатом» вистояв, зберіг кадровий потенціал, стабільний економічний та фінансовий стан підприємства, забезпечує високу ефективність виробництва.
Зусиллями Б. та очолюваного ним колективу завод перетворився на головне підприємство енергомашинобудівного комплексу України, став флагманом вітчизняного та світового турбобудування. Нині ВАТ «Турбоатом» – головна наукова організація Міністерства промислової політики України з енергетичного машинобудування, входить до п’ятірки провідних турбобудівних фірм світу. Підприємство спеціалізується на створенні та виробництві парових турбін для теплових електростанцій (ТЕС), атомних станцій (АЕС), гідравлічних турбін для гідроелектростанцій (ГЕС) і гідроакумулюючих електростанцій (ГАЕС), газових турбін для ТЕС і парогазових установок (ПГУ) та іншого енергетичного устаткування. Введені виробничі потужності – 8 млн. кВт парових турбін і 2,0 млн. кВт гідравлічних турбін на рік. Виробництво турбін здійснюється по замкненому циклу: від проектно-конструкторських і науково-дослідних робіт до виготовлення, складання, випробування турбін перед відвантаженням та сервісного обслуговування у замовників.
До основної номенклатурної продукції підприємства належать: парові турбіни конденсаційні і теплофікаційні для ТЕС, ТЕЦ потужністю від 1 МВт до 550 МВт; парові турбіни для АЕС потужністю від 50 МВт до 1 100 МВт; газові турбіни енергетичні автономні та для ПГУ потужністю 45 МВт і 115 МВт; гідравлічні турбіни різноманітних типів потужністю від 5 МВт до 800 МВт для ГЕС і ГАЕС; гідравлічні затвори дискові та кульові; гідравлічні турбіни для мікро-ГЕС, міні-ГЕС та малих ГЕС потужністю від 5 кВт до 25 МВт; теплообмінне устаткування (конденсатори турбін, підігрівники низького тиску, підігрівники мережної води); допоміжне обладнання машзалу, регенеративні газо- і повітронагрівники, ежектори, маслоохолоджувачі, тягодуттьові машини, димососи, ексгаустери, млини кульові та інші.
Головними замовниками продукції ВАТ «Турбоатом» є електричні станції України, Росії, країн СНД, Європи, Латинської Америки, Азії, Африки. Турбіни виробництва «Турбоатому» успішно працюють більш ніж у 45 країнах світу. Понад 400 парових турбін, сумарною потужністю 100 млн. кВт., виготовлено для теплових електростанцій далекого зарубіжжя. Для 24 атомних електростанцій виготовлено 164 турбіни загальною потужністю 50 млн. кВт., серед них 40 турбін для 7 АЕС далекого зарубіжжя загальною потужністю 10, 8 млн. кВт. «Турбоатом» поставив 13% турбін для АЕС від загальних обсягів поставок на світовому ринку турбін АЕС і займає за цим показником 4 місце серед турбобудівних фірм світу. В Україні 3 діючих АЕС (Запорізька, Південно-Українська, Рівненська) укомплектовані 12 турбінами ВАТ «Турбоатому» потужністю 220, 1000 та 1100 МВт.
На 100 ГЕС чотирьох континентів поставлені 415 гідротурбін загальною потужністю біля 31 млн. кВт і 450 гідрозатворів для ГЕС та насосних станцій та зрошувальних систем.
Виготовлені ВАТ «Турбоатом» турбіни надійно працюють на АЕС: «Ловііса» (Фінляндія), «Пакш» (Угорщина), «Козлодуй» (Болгарія), «Кайга» і «Райджастан» (Індія); ТЕС: «Нанкін» та «Інкоу» (Китай), «Маріцо-Схід» (Болгарія), «Дунаменті» (Угорщина), «Пукчан» (Корея), «Маріель», «Ренте» і «Гавана» (Куба), «Борзешти» і «Парощшень» (Румунія); ГЕС: «Баундарі» (США), «Клостерфосс» і «Вігеландс Бруг» (Норвегія), «Сігалда» (Ісландія), «Пурнарі» (Греція), «Сальто Гранде» та «П’єдра дель Агіла» (Аргентина), «Агуамільпа», «Ель Кахон» і «Ла Йеска» (Мексика), «Тері», «Лінганамакі», Балімела», «Локтак» і «Лоуер Сілеру» (Індія).
ВАТ «Турбоатом» – підприємство, що має міжнародний сертифікат відповідності системи управління якістю вимогам стандарту ISO 9001:2000. «Турбоатом» накопичив позитивний досвід співробітництва щодо поставок енергетичного обладнання з провідними фірмами світового турбобудування: «Силові машини» (Росія), «Сіменс» (Німеччина), «Альстом-Пауер» (Франція), «Міцубісі» (Японія), «АББ» (Швейцарія), «Вестінхауз» і «Дженерал Моторс» (США) та ін.
Досягнення заводу – це результат напруженої праці робітників, інженерів і керівників підприємства. За 77 років роботи «Турбоатома» державних нагород удостоєні понад 700 турбобудівників; підприємство нагороджене орденами «Леніна», Жовтневої революції, Трудового Червоного Прапора. Значна частка успіху підприємства здобута завдяки наполегливості, ініціативності, великій працездатності, організаторським здібностям, творчому і державному підходу до вирішення найскладніших питань, діловій принциповості та науковим методів управління його керівника.
Б. – народний депутат України 5 скл. від СПУ (2006–2007, з 07.2006 – член Комітету з питань промислової i регуляторної політики та підприємництва).
Ініціатор і безпосередній учасник розробки Національної енергетичної програми до 2010 року і Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, у відповідності з якою здійснювалися проектування і виготовлення турбін для ГЕС Дніпровського каскаду, Дністровської ГАЕС, модернізація турбін для енергетичних систем: «Західенерго» (Бурштинська, Добротворська, Ладижинська ТЕС), «Східенерго» (Зуївська, Курахівська, Луганська ТЕС), «Центренерго» (Вуглегірська, Тріпольська, Зміївська ТЕС), «Дніпроенерго» (Запорізька, Криворізька, Придніпровська ТЕС) та «Донбасенерго» (Слав’янська і Старобешівська ТЕС) та ін.
Автор 16 наукових праць, 20 винаходів, захищених авторськими свідоцтвами, 12 патентів України і 2 патентів Росії. Лауреат конкурсу «Ділова людина України» (1999). Удостоєний відзнак Міжнародної кадрової академії «За ефективне управління», Академії технологічних наук України – «Медаль академіка Глушкова», Міжнародної інженерної академії – орден «Інженерної Слави». З груд. 2004 – голова наглядової ради Харківського національного педагогічного університету ім. Г. Сковороди.
Звання Героя України присвоєно Указом Президента України № 735/2002 від 22.08.2002 за визначні особисті заслуги перед Українською державою у розвитку вітчизняного енергетичного машинобудування, вагомі трудові звершення.
Нагородж. орденом Держави (2002), орденами «Знак Пошани» (1984), «За заслуги» 1, 2, 3 ст. (1999, 2000, 2009).
Лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки (1991, 2005).
Почесн. громадянин Харкова та Харківської обл.

Герой України А. О. Бугаєць (у центрі) з Прем’єр-міністром України В. Ф. Януковичем та головою Харківської облдержадміністрації Є. П. Кушнарьовим під час відвідин керівниками уряду та області ВАТ «Турбоатом». 2004.
Фото з приватного архіву А. О. Бугайця.

Герой України А. О. Бугаєць в робочому кабінеті. 2000-і. Фото.

Президент України Л. Д. Кучма вручає орден Держави Герою України А. О. Бугайцю. 2002.
Фото з приватного архіву А. О. Бугайця.