ЄРИСТІВКА, с., Кременчуцький р-н. Лавриківський жертовник доби раннього залізного віку.

Рештки жертовника, у вигляді курганоподібного природнього підвищення, входили до складу групи курганів, розташованої за 1,2 км на захід–північний захід від села, на підвищенні мисоподібного останця вододілу р.р. Лизька–Сухий Кобелячок–Дніпро, над обвідним гідрозахисним каналом Лавриківського і Горішнє-Плавнівського кар’єрів. Мав висоту 0,4 м і діаметр 22 м. Досліджувався О. Б. Супруненком і С. А. Скорим 2008.

У південній частині під ґрунтом містив скупчення кісток бика свійського – рештки здійснення ритуальної пожертви. У західній, центральній та східній частинах пагорбу влаштовані чотири круглих, діаметром 1,1–1,4 м і глибиною 0,8–1,05 м, та підпрямокутна, розміром 1,5х1,7 м і глибиною 0,95 м, ґрунтові жертовні ями з вирівняним дном, заповнені затічним супіском зовсім без знахідок та дві – з окремими уламками ліпного посуду, розтрісканими від перебування у вогні шматками граніту, вуглинами і кістками свійських тварин (бика і коня).

Ліпна кераміка репрезентована кількома фрагментами верхньої частини ліпного горщика, розвалом ліпної миски з широкими, розхиленими прямими стінками, потовщеним зрізом, прикрашеним пальцево-нігтьовими защипами і пласким дном, уламком леза залізного ножа.

З огляду на те, комплекс, з одного боку, не містив людських поховань, хоча входив до складу групи курганів, а з іншого, в розташованих на його території ґрунтових ямах знайдені лише окремі кістки свійських тварин і фрагменти ліпної кераміки, є підстави вбачати в ньому ритуальну споруду – жертовник людності чорноліської археологічної культури 12–11 ст. до н. е., зведений на поч. раннього залізного віку.

Літ.: Скорий С. А., Супруненко О. Б. Ритуальний комплекс чорноліської культури в Дніпровському Лівобережному терасовому лісостепу // АЛЛУ. – Полтава: Археологія, 2009. – № 1–2 (25–26). – [У друку].

С. А. Скорий, О. Б. Супруненко.