КИСІЛЬ Григорій Олексійович

(01.02. 1936, с. Великий Бакай Решетилівського р­ну Полтавської обл.) – педагог, засл. майстер народної творчості (2006).

Нар. в сім’ї колгоспників. Вищу освіту здобув у Харківському інституті культури (1958). За призначенням працював у Західній Україні: директором районного будинку культури, згодом – учителем малювання і креслення та старшим вихователем школи­інтернату м. Снятин на Івано­Франківщині, викладачем Снятинського училища культури (пізніше переведеного до м. Калуш). З 1977 – викладач декоративно­прикладного мистецтва Гадяцького училища культури ім. І. П. Котляревського. Відмінник освіти України. Лауреат обл. премії ім. Панаса Мирного (2007). З 1981 співпрацює з журн. «Жінка» та «Україна». На сторінках цих вид. надрукував понад 50 художніх розробок – схем для вишивання у техніці «хрестик». Авт. альбомів «Українська вишивка» (вип. 1–3). Продовжувач справи вишиваних ікон, поширених в епоху раннього християнства і відроджених у 20 ст. Д. Блажейовським.

Вишитий за малюнком К. образ св. Миколая Мирлікійського 1998 дав чіткий відбиток на склі, під яким був уміщений. Скло кілька разів міняли, але відбиток з’являвся знову. Це явище дістало назву «Миколаєвого дива». Нині скло з відбитком на ньому зберігається поряд із вишитою іконою у Успенському соборі м. Гадяч. Перед чудотворним образом правиться служба, до нього приходять прочани.

Пр.: Українська вишивка. Орнаменти, шрифти, тематичні композиції. Вип. 1. – Полтава: Дивосвіт, 2005; Українська вишивка. Портрети видатних людей Полтавщини. – Вип. 2. – Полтава: Дивосвіт, 2007; Українська вишивка. Ікони, релігійні композиції. – Вип. 3. – Полтава: ПП Буштрук П.М., 2008. – 40 с., іл.

Літ.: Віценя Л. Миколаєве диво: Гадяцький феномен // Слово Просвіти. – 2008. – № 1 (430). – С.13.

О. А. Білоусько, Т. П. Пустовіт.