2004р. ГАВРИЛЕНКОВ Микола Протасович

(05.05.1933, с. Чурилово Руднянського р-ну Смоленської обл., РФ) – виробничник, засл. працівник промисловості УРСР (1983), Герой України (2004).
Росіянин, із селян, освіта вища.
Закінчив Сичовську школу механізації (1953), Гур’євський технікум молочної промисловості (1964), Московський технологічний інститут м’ясної та молочної промисловості (1971) за фахом інженер-технолог.
Трудову діяльність розпочав 1951 учнем слюсаря-монтажника. У 1953–1956 проходив службу у лавах Радянської армії. У 1956–1958 – станковий, механік-нормувальник на Руднянському молококонсервному комбінаті Смоленської обл. (РФ). У 1964–1968 – ст. майстер, нач. цеху на Лєпельському молококонсервному комбінаті (Білорусія). У 1968–1974 – гол. інженер на Волковиському молококонсервному комбінаті дитячих продуктів (Білорусія). З 1974 – директор, з 1993 – голова правління ВАТ «Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів».
Стояв біля витоків створення індустрії дитячого харчування в Україні. Очоливши Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів, що є лідером у цій галузі, сформував згуртований колектив висококваліфікованих спеціалістів. Як новатор та керівник-професіонал, окреслив перед колективом завдання освоєння та виробництва удосконалених дитячих продуктів відомої торговельної марки «Малиш» та принципово нових, які відповідають кращим світовим зразкам і нормам ентропійності. Якісно змінено склад продуктів з урахуванням потреб дитини для подальшого її розвитку. Поділяючи точку зору офіційної медицини, що найцінніше – це природне годування дитини матір’ю, Г. організував випробування і виробництво продуктів для вагітних і жінок, які годують немовлят, – «Фемілак 1», «Фемілак 2», «Фемілак 2 плюс». Вперше в Україні на Хорольському комбінаті вироблено спеціальний лікувально-профілактичний продукт «Інпіт» трьох видів: «Вітамінний», «Білковий», «Основний»; для різновікових категорій населення продукти на молочно-цикорній основі: «Цикорний», «Школярик», «Бадьорість-енергійний». Поруч з класичними «Малишом» і «Малюткою» з’явилися принципово нові продукти: «Малютка», збагачена концентратом ацидофільних паличок, лактозою та біфідобактеріями (ці продукти мають ще й радіопротекторні властивості, виводячи з організму людини радіонукліди та солі важких металів, що дуже актуально у зв’язку з аварією на ЧАЕС); каша швидкого приготування «Малишка» для прикорму малюків з 4-місячного віку, яка не потребує варіння; виробляється 6 видів таких каш на молочній основі, 4 – на безмолочній.
У 2011 на комбінаті розроблено і підготовлено до серійного випуску нові продукти для малюків: «Малютка 1» – від народження до 6 міс. та «Малютка 2» – від 6 міс. до 1 року; обидва відповідають кращим світовим зразкам.
Завдяки високому професіоналізму, успішній організаторській діяльності Г. створено сучасне конкурентноздатне підприємство. Виробництво повністю автоматизовано, всі технологічні процеси проходять у закритому середовищі. Фасування продукції проводиться в середовищі інертного газу (азоту), щоб не було окислення білку, жиру та інших компонентів при його зберіганні. Вимоги до якості молока, з якого виробляють дитяче харчування, завжди високі. Підприємство закуповує молоко лише в агрогосподарствах, які мають статус спеціальних сировинних зон для виробництва молока з метою виготовлення продуктів дитячого та дієтичного харчування. Колектив добре спрацьований, кваліфікований. Із 500 чол., зайнятих на виробництві, 30% складають інженери з вищою освітою, решта працівників має середньотехнічну спеціальну освіту. У складі підприємства є 3 агрогосподарства. Разом це бл. 11 тис. га землі та 1500 голів великої рогатої худоби, більшість з яких – молочне стадо. Підприємство займає бл. 55–60% ринку дитячого харчування в Україні, решту заповнюють іноземні фірми.
Велике значення надається вирішенню соціальних питань. За час керівництва Г. побудовано 12,3 тис. кв. м житла, дитсадок-ясла, загальноосвітню школу на 500 місць. Надається гуманітарна допомога одиноким матерям, малозабезпеченим сім’ям, дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування, спонсорська підтримка лікувальним та освітнім закладам.
З 2007 Г. – голова наглядової ради ВАТ «Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів». Суміщав обов’язки ген. директора ТОВ «Нутрітек-Україна», яке включає молочний комбінат, агропідприємства, торговий дім.
Вже більше 30 років поспіль обирається депутатом Хорольської районної ради, член виконавчого комітету Хорольської міської ради. Неодноразово обирався депутатом Полтавської обласної ради.
Звання Героя України присвоєно Указом Президента України № 1430/2004 від 19.11.2004 за визначний особистий внесок у становлення і розвиток індустрії дитячого харчування в Україні, виробництво високоякісної конкурентоспроможної продукції, багаторічну самовіддану працю.
Нагородж. орденом Держави (2004), орденами «Знак Пошани» (1977), Трудового Червоного Прапора (1986), «За заслуги» 3 і 2 ст. (1997, 2001), Почесною грамотою Президії Верховної Ради Білоруської РСР (1974), Почесною грамотою Верховної Ради України, Золотою медаллю «За ефективне управління» Міжнародної кадрової академії.
За високу національну гідність та активну участь у розбудові Української держави удостоєний почесного звання «Лицар Вітчизни» з врученням ордена «Золотий хрест честі та звитяги «Лицар Вітчизни», золотого іменного годинника та нагрудного знака Легіонера.

Голова Полтавської обласної ради О. В. Удовіченко вітає Героя України М. П. Гавриленкова з 75-річним ювілеєм. 05.2008. Фото з приватного архіву М. П. Гавриленкова.

ВАТ «Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів». Загальний вигляд. 2010. Фото.

Пошанування ювіляра, Героя України М. П. Гавриленкова. 05.2008. Фото з приватного архіву М. П. Гавриленкова.

ВАТ «Хорольський молококонсервний комбінат дитячих продуктів». Цех молокопродуктів. 2010. Фото.