2009р. КОБЗАРЕНКО Анастасія Степанівна

(08.05.1934, с. Рейзерово Харківської обл., тепер с. Рай­озеро Оржицького р-ну Полтавської обл.) – культурний і громадський діяч, відмінник народної освіти УРСР (1982), засл. працівник культури УРСР (1979), Герой України (2009).
Українка, із селян, освіта вища.
Закінчила Дніпропетровський технікум культосвітньої роботи, Харківський державний інститут культури. Працювала бібліотекарем Криворізької міської бібліотеки, зав. бібліотекою Будинку офіцерів м. Каунас (Литва), інспектором Лихівського райвідділу культури Дніпропетровської обл., інспектором відділу бібліотек Міністерства культури України. З 1966 – директор новоствореної Державної республіканської бібліотеки для дітей (з 2003 – Національна бібліотека України для дітей). Базою для бібліотеки стала звичайна міська бібліотека для дітей, розташована у Києві на вул. Червоноармійській, 72. За короткий термін К. створила команду фахівців, з якою перетворила бібліотеку на установу республіканського масштабу. Спираючись на досягнуте, реалізувала амбітний проект будівництва бібліотеки нового типу, яка б синтезувала досягнення архітектури, книговидавництва і мистецтва. Протягом 1976–1978 на житловому масиві «Нивки» (вул. Баумана, 60) виріс справжній палац, збудований у формі розгорнутої книжки, прикрашеної фігурними кованими металевими решітками із зображеннями різних рослин і тварин. Інтер’єри оздоблені рожевою плиткою, мармуром, художньою керамікою, кольоровими вітражами, квітами. Читацькі столики спеціальної конструкції, книжкові стелажі та вітрини виготовлені з найкращих порід дерева. На одній із внутрішніх стін у старовинному народному стилі кераміки-глазурі відтворено історію книгодрукування. Кімната казок містить панно, де зображено героїв народних і літературних казок.
Головне: бібліотека стала місцем, де кожна дитина не просто одержує книгу, а прилучається до духовності. Сьогодні до послуг читачів надається понад 460 тис. прим. дитячих видань, у т. ч. 13 тис. прим. книг іноземними мовами, понад 17 тис. прим. рідкісних стародруків, 20 тис. грамплатівок і компакт-дисків. Відвідувачі можуть користуватися інтернет-ресурсами; бібліотека має власний веб-сайт та інтернет-клас, де дітей безкоштовно вчать користуватися глобальною мережею. У молодших читачів особливою популярністю користується Кімната казок, де вони дивляться мультфільми та дитячі художні кінокартини. Відділ мистецтв приваблює можливістю послухати улюблені музичні твори та поспівати за допомогою музичного центру «Карооке». Свої творчі здібності діти розвивають у гуртку іноземної мови та різноманітних читацьких об’єднаннях: «Чарівний пензлик», «Господарочка», «Всезнайко», «Євроклуб», «У світ мистецтва – через комп’ютер». Бібліотека завоювала загальне визнання як головна дитяча книгозбірня України, національне книгосховище дитячої літератури; як центр науково-дослідної роботи з проблем бібліотечного обслуговування дітей, педагогіки, психології та соціології дитячого читання; як науково-методична установа для дитячих бібліотек із впровадження прогресивних форм бібліотечної та інформаційної роботи.
К. – автор понад 20 публікацій з питань бібліотечної роботи, зокрема, «Сучасні тенденції розвитку сучасних бібліотек України», «Дитинство в законодавчому просторі соціальної політики держави», «Дитячі бібліотеки: нові часи, нові проблеми і можливості». Засновник і гол. редактор (2001) фахового журналу «Світ дитячих бібліотек». Президент Української асоціації працівників бібліотек для дітей. Неодноразово обиралася депутатом столичних Московської і Радянської районних рад.
Звання Героя України присвоєно Указом Президента України № 638/2009 від 19.08.2009 за багаторічну самовіддану працю у вихованні молоді на засадах духовності, гуманізму і високої моралі.
Нагородж. орденом Держави (2009), орденом кн. Ольги 3 ст. (1998), медалями «За доблесну працю. На ознаменування 100-річчя з дня народження Володимира Ілліча Леніна» (1970), «За трудову відзнаку» (1971), «Ветеран праці» (1986), медаллю ім. К. Крупської (1986), Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР (1984), Почесною відзнакою Міністерства культури і мистецтв України «За досягнення в розвитку культури і мистецтва» (2002).