Проект ПОЛТАВІКА
Концепція науково-видавничого проекту
ПОЛТАВІКА. Полтавська Енциклопедія.
Автор ідеї, керівник проекту, головний редактор –
історик-краєзнавець, педагог, заслужений вчитель України,
член НСКУ, НСХУ
Білоусько Олександр Андрійович.
І. Мета проекту:
І.1. Підготовка і видання 12-томної ПОЛТАВІКИ. Полтавської Енциклопедії – універсального довідника з найрізноманітніших галузей науки, техніки, культури, найповнішого зведення найважливіших надбань людності Полтавського краю за всі роки існування.
І.2. Видання власних енциклопедій можуть дозволити собі лише політично, економічно й культурно розвинені спільноти. Сучасна Полтавщина має необхідний інтелектуальний й матеріальний потенціал, щоб здійснити такий проект.
І.3. В рамках проекту передбачається підготувати й видати протягом 2008–2023 рр. 12 тематичних томів, кожен з яких включатиме статейну, словникову й ілюстративну частину:
Том 1. Природа.
Том 2. Населення.
Том 3. Суспільство.
Том 4. Історія.
Том 5. Господарство.
Том 6. Освіта і наука.
Том 7. Мова і література.
Том 8. Архітектура.
Том 9. Образотворче і декоративне мистецтво.
Том 10. Охорона здоров’я.
Том 11. Військова справа.
Том 12. Релігія і церква.
І.4. Приблизні параметри кожного тому: формат 70х90/8, папір офсетний, друк офсетний, умов. друк. арк. 150. Виробничі витрати на підготовку і видання одного тому та його наклад визначаються Програмою розвитку інформаційної сфери, книговидання та книгорозповсюдження в Полтавській області, затвердженій сесією обласної ради, і виходять згідно із Планом випуску соціально значущих видань.
І.5. Підготовка всіх томів здійснюється одночасно. У світ томи виходитимуть по мірі готовності й залежно від фінансування.
ІІ. Актуальність проекту:
ІІ.1. Полтавський внесок у цивілізаційну скарбницю світу загалом і на етапі розбудови незалежної держави зокрема малознаний на батьківщині й за її межами. У численних історико-краєзнавчих виданнях обігруються переважно одні й ті ж теми і сюжети. Ще менше зроблено для відтворення подій останнього двадцятип’ятиріччя, яке було переломним в історії краю.
ІІ.2. Втілення проекту поряд із підвищенням потенційних можливостей вивчення Полтавського краю сприятиме вихованню національної державної гідності у всіх людей, які живуть на Полтавщині і люблять свою землю, зробить внесок у будівництво демократичного й толерантного суспільства.
ІІ.3. Спільна праця над проектом активізує полтавську громаду й полтавські земляцтва за межами краю, об’єднає владні структури різних рівнів, колективи наукових установ, культурно-освітніх закладів, представників політичних і громадських організацій, релігійних конфесій, окремих вчених, фахівців різних галузей знань, благодійників і доброчинців.
ІІІ. Проблема, на вирішення якої спрямовано проект:
ІІІ.1. Проблема закритості місцевої (регіональної) інформації, що заважає демократизації суспільства та його інтеграції в євразійський цивілізаційний і культурний простір, загрожує появою цинічного й уразливого покоління, яке може стати жертвою екстремістських ідей.
ІІІ.2. Намагання вирішити цю проблему досі не виходили за вузькі історичні та краєзнавчі рамки, не узгоджені з моделями розвитку сучасних розвинених спільнот.
ІІІ.3. Окремою проблемою є налагодження постійних і плідних зв’язків між земляками-полтавцями в усьому світі.
IV. Шлях вирішення проблеми, який пропонується:
IV.1. Створити енциклопедичну версію окремого регіону, побудовану на основі сучасних інформаційних технологій.
IV.2. Систематизувати наявні знання про Полтавський край, відобразивши рівень науки і культури кожної епохи, інтереси й ідеологію різних суспільних верств.
IV.3. Вписати історію Полтавщини в загальну картину часу та в український і євразійський цивілізаційний контекст.
IV.4. Забезпечити інформаційну насиченість та об’єктивність матеріалів, запропонувати різні точки зору і погляди на проблемні питання, уможливити користувачам скласти власне уявлення про ключові моменти розвитку краю впродовж тривалого історичного періоду.
IV.5. Синтезувати інформацію в трьох блоках: 1) теоретичному (основному); 2) довідковому; 3) ілюстративному, поєднавши й урізноманітнивши її в різних блоках. Це уможливить процес раціонального дослідження, внесення змін і доповнень, зробить видання універсальним інформаційним збірником, який протягом тривалого часу можна буде використовувати в рамках масової та індивідуальної освіти і самоосвіти.
V. Практичне втілення проекту:
V.1. Практичне втілення проекту здійснює комунальна установа «Науково-редакційний підрозділ-Центр по дослідженню історії Полтавщини» Полтавської обласної ради (директор О. А. Білоусько). Юридична адреса: вул. Пушкіна, 115, кімн.39, м. Полтава, 36000. НРП-Центр є науково-дослідним закладом, основні напрямки діяльності якого пов’язані з розвитком інформаційного суспільства та видавничої галузі, наукового вивчення суспільно-політичного, соціально-економічного та історико-культурного розвитку Полтавського регіону від найдавніших часів до сучасності.
V.2. При НПР-Центрі діє Головна редакція ПОЛТАВІКИ у складі: головний редактор, заступник головного редактора, відповідальний секретар редакції, редактори науково-галузевих редакцій, члени редакції. Підготовку кожного тому здійснює відповідна редакційна колегія і автори-упорядники.
V.3. Робота Головної редакції і редакційної колегії здійснюється на безкоштовній основі. Трудові витрати штатних співробітників НРП-Центру (3 чол.) розподіляються згідно з нормативами науково-дослідних установ за наступними видами робіт: науково-дослідна робота, науково-організаційна робота, науково-допоміжна робота. Оплата здійснюється згідно посадових окладів працівників бюджетної сфери, розрахованих на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів. Гонорари авторам статей не передбачаються.
V.4. Друк томів ПОЛТАВІКИ здійснює видавництво, яке виграло тендер.
V.5. Доброчинні (спонсорські) кошти організацій і приватних осіб не залучаються.
VI. Реалізація проекту:
VI.1. Видано том 12 «Релігія і церква» (2009 р.).
VI.2. Видано том 9 у 2-х книгах «Образотворче і декоративне мистецтво» (2015 р.).
VI.3. Підготовлено до видання том 7: «Мова і література»; том 8: «Архітектура» (2010–2017 рр.).
VI.4. Підготовлено до видання том 6: «Освіта і наука» у 3-х книгах (видано кн.1, 2017 р.).
VI.5. Поряд із проектом ПОЛТАВІКА реалізується ще низка краєзнавчих проектів згідно плану роботи, затвердженого директором Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації. Серед реалізованих НРП-Центром всеукраїнських і регіональних програм: «Реабілітовані історією. Полтавська область», «Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні. Полтавська область», «Герої землі Полтавської», «Полтавщина: влада на паралелях історії», «Полтавська філармонія-70», «Тарас Шевченко і Полтавщина», «Чорнобиль-30. Книга слави і пам’яті. Полтавська область», «Полтавщина. Шлях до незалежності. 1985–1991», «Українська революція. 1917–1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи» та ін.
VI.6. Усі книги виходять у двох версіях: друкованій і електронній. Друкована призначається насамперед для бібліотек. Електронна вміщена на сайті ПОЛТАВІКА і знаходиться у вільному доступі.
VII. Результати реалізації проекту:
VII.1. Короткотривалі: стимулювання інтересу до вивчення свого краю та збереження історичного середовища.
VII.2. Віддалені: забезпечення консенсусу між регіональним і загальноєвропейським змістом знання про рідний край; формування свідомості й уявлень, які визначать європейський вимір специфіки індивіда.
VII.3. Висновок: Полтавська область одержить унікальне енциклопедичне видання, що не має аналогів в Україні і фактично є першою спробою впорядкувати й інтегрувати знання про рідний край у зміст загальноєвропейської освіти та практичної діяльності.
VIII. Поширення та застосування результатів:
VIII.1. Дванадцятитомна «ПОЛТАВІКА. Полтавська енциклопедія» орієнтована на багатотисячну аудиторію юних і дорослих мешканців краю, його гостей та полтавської діаспори за межами малої батьківщини.
VIII.2. Практичну користь від реалізації проекту матимуть: учнівська й студентська молодь, педагогічні працівники, фахівці виробничої та невиробничої сфери, доросле населення, навчальні заклади, підприємства, установи та організації області, полтавські земляцтва, подорожуючі українці та іноземці.
Баланс на на 01 січня 2019 року, Звiт про фiнансовi результати за 2018