Київська картинна галерея відновила унікальний вітраж, пошкоджений ракетою
Національний музей «Київська картинна галерея» завершив реставрацію історичного вітражного ліхтаря, який постраждав під час ракетного удару РФ у жовтні 2022 року. Роботи тривали понад два роки у трьох країнах.
Вітраж початку XX століття прикрашає особняк музею. Він був виконаний за рідкісною технологією травлення плавиковою кислотою на двошаровому «флешовому» склі — червоному на прозорій основі. Ім'я автора та ательє, де створили роботу, досі невідомі.
Після пошкодження втрачені фрагменти тимчасово замінили ПВХ-склом із нанесеним малюнком. Це зробила київська художниця-вітражистка Лариса Піша. Саме вона запропонувала залучити до відновлення майстриню українського походження Оксану Кондратьєву, яка живе та працює в Лондоні.
В Україні виконати реставрацію було неможливо: потрібного флешового скла та фахівців із техніки кислотного травлення тут немає. Тому працювали одразу в кількох країнах. Спеціальне скло виготовили на фабриці Glashütte Lamberts у німецькому Вунзіделі, а потім відправили до Лондона, де Оксана Кондратьєва вручну відтворила автентичний орнамент.
Щоб максимально точно відтворити вітраж, з Києва до Великої Британії передали оригінальний уламок скла — для підбору відтінку, а також збережені архітектурні креслення конструкції ліхтаря. У квітні 2024 року музей і художниця підписали меморандум про співпрацю.
Загалом вдалося відновити 16 елементів скла. Повний комплект уже прибув із Лондона до Києва та переданий до фондів музею. Однак встановлювати вітраж поки не будуть — монтаж запланований після завершення війни та за умови повної безпеки для будівлі.
У музеї подякували всім, хто долучився до відновлення історичної пам'ятки, зокрема Ларисі Пішій та Оксані Кондратьєвій. Нагадаємо, що через російські атаки постраждали й інші столичні музеї — зокрема Музей просто неба, Національний художній музей України, Нацмузей «Чорнобиль», музей біля монумента «Батьківщина-мати», Музей гетьманства та музей Ханенків.
Читайте також
Ще в розділі «Безпека»
- Росія вдарила по газовидобутку ДТЕК на Полтавщині: роботу зупинено
- Безпілотники вдарили по АЗС і заводу на Полтавщині: що відомо
- «Не можу віддати Красуню на м’ясо»: як живе господиня з прифронтової Степанівки
- У Полтаві відновлюють багатоповерхівку після обстрілу 24 березня
- Безхатько з Києва став бійцем 21 ОМБр і 30 діб сам тримав позицію






